۱۳۸۹ اردیبهشت ۳۰, پنجشنبه

نخستین دیدار باغانی و بهشتی با خانواده

 
 از بازداشت علی اکبر باغانی و محمود بهشتی،دبیرکل و سخنگوی کانون صنفی معلمان، بیش از سه هفته می گذرد. در این مدت،این دوستان چندباری با منزل تماس گرفته و از سلامتی خویش خبر داده اند. امروز نیز خانواده ی آنها توانسته اند به دیدارشان بروند و ملاقاتی کوتاه و کابینی داشته باشند. این دو در حال حاضر، در سلول های سه چهار نفره نگهداری می شوند. اتهام بهشتی گویا اعتصاب غذای چهار روزه و اتهام باغانی، بیانیه ی هفته ی معلم واپسین شورای هماهنگی می باشد. از هشتم اردیبهشت که این دو را احضار و سپس به اوین برده اند،گویا امروز نخستین باری بوده است که این دو،چند لحظه وآن هم ناگهانی،همدیگر را دیده اند. 
       

۱۳۸۹ اردیبهشت ۲۶, یکشنبه

اگر کسي بدي مي‌کنددر آن لحظه بيمار است ؟از دست هيچ‌کس دلخور مشو و کينه به دل مگير و آرامش خود را هرگز از دست نده و بدان که هروقت کسي بدي مي‌کند، در آن لحظه بيمار است         .

روزي سقراط،، حکيم معروف يوناني
، مردي را ديد که خيلي ناراحت و متاثر است. علت ناراحتيش را پرسيد، پاسخ داد: در راه که مي‌آمدم يکي از آشنايان را ديدم. سلام کردم جواب نداد و با بي‌اعتنايي و خودخواهي گذشت و رفت و من از اين طرز رفتار او خيلي رنجيدم.
سقراط گفت: چرا رنجيدي؟
مرد با تعجب گفت: خوب معلوم است، چنين رفتاري ناراحت‌کننده است.
سقراط پرسيد: اگر در راه کسي را مي‌ديدي که به زمين افتاده و از درد و بيماري به خود مي‌پيچد، آيا از دست او دلخور و رنجيده مي‌شدي؟
مرد گفت: مسلم است که هرگز دلخور نمي‌شدم. آدم که از بيمار بودن کسي دلخور نمي‌شود.
سقراط پرسيد: به جاي دلخوري چه احساسي مي‌يافتي و چه مي‌کردي؟
مرد جواب داد: احساس دلسوزي و شفقت و سعي مي‌کردم طبيب يا دارويي به او برسانم.
سقراط گفت: همه‌ي اين کارها را به خاطر آن مي‌کردي که او را بيمار مي‌دانستي، آيا انسان تنها جسمش بيمار مي‌شود؟ و آيا کسي که رفتارش نادرست است، روانش بيمار نيست؟ اگر کسي فکر و روانش سالم باشد، هرگز رفتار بدي ازاو ديده نمي‌شود؟
بيماري فکر و روان نامش "غفلت" است. بايد به جاي دلخوري و رنجش، نسبت به کسي که بدي مي‌کند و غافل است، دل سوزاند و کمک کرد و به او طبيب روح و داروي جان رساند. پس از دست هيچ‌کس دلخور مشو و کينه به دل مگير و آرامش خود را هرگز از دست مده و بدان که هر وقت کسي بدي مي‌کند، در آن لحظه بيمار است   .
)http://weblogman.blogfa.com/post-167.aspxمنبع:(

استخدام در آموزش و پرورش : " کمدی و یا تراژدی " !
چندی پیش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که قصد استخدام حدود 40 هزار نفر را دارد .


پس از صدور این اطلاعیه طبق گفته خود شان حدود 2 میلیون نفر برای ثبت نام مراجعه نمودند !

بخوانید :


" پيش‌بيني ثبت نام 2 ميليون نفر براي آزمون استخدامي آموزش و پرورش


تاريخ و ساعت : ۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۲:۳۹ کد خبر : 24707
رئيس مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه به طور ميانگين روزانه 200 هزار نفر به سايت آموزش و پرورش مراجعه مي‌كنند، گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم براي آزمون استخدامي آموزش و پرورش 2 ميليون نفر ثبت‌نام كنند.
علي فرهادي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» افزود: تعداد بازديدكنندگان سايت وزارت آموزش و پرورش بالاست و امكان دارد افراد در هنگام بازكردن سايت با مشكل مواجه شوند اما سايت هيچ مشكلي ندارد.
وي ادامه داد: در حال حاضر به طور ميانگين روزانه 200 هزار نفر به سايت وزارت آموزش و پرورش مراجعه مي‌كنند كه پيش‌بيني مي‌كنيم براي آزمون استخدامي آموزش و پرورش 2 ميليون نفر ثبت‌نام كنند.
فرهادي در خصوص عده‌اي كه مبلغ آزمون را پرداخت كرده‌اند و اكنون متوجه شدند كه رشته و جنسيت مورد نظر آنها سهميه ندارد، گفت: متأسفانه اين افراد با مشاهده آگهي اوليه سايت و به رغم آنكه گفته شده بود، سهيمه متعاقباً اعلام مي‌شود، اقدام به پرداخت وجه ثبت‌نام كردند.
رئيس مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: ثبت‌نام تا 10 روز ديگر ادامه دارد."


شاید استقبال حدود 2 میلیون نفر برای پذیرش فقط 40 هزار نفر آن هم در دستگاهی مانند آموزش و پرورش – بنا بر شواهد و تجربیات این شغل اولویت انتخاب اکثر دانش آموزان و یا دانشجویان نیست - نه نشان از جایگاه مهم آن در پروسه توسعه و پیشرفت کشور که نشان از وضعیت وخیم بازار کار دارد !


و دقیقا از همین روست که سیاست گزاران و برنامه ریزان ترجیح می دهند افرادی را به سیستم جذب کنند که با هر شرایطی سازگار باشند درست مانند معلمان شرکتی که شرایط کاری آنان با هیچ برنامه استانداردی قابل تطابق نیست و احتمالا توقع آنان از معلمان حق التدریس هم کم تر باشد !


بگذریم ....


یکی از شرایط ثبت نام پرداخت مبلغ 5 هزار تومان  از سوی متقاضیان بوده است .


با یک محاسبه ساده مشخص می شود که در مجموع حدود 10 میلیارد تومان پول به حساب واریز شده است .
در حالی که اصل موضوع مورد مناقشه دولت و مجلس بوده است جمع آوری این مبالغ با چه توجیهی بوده و در حال حاضر سرنوشت این مبالغ چه شده است ؟
البته آموزش و پرورش در پاسخ به اعتراض حق التدریسان اعلام کرده است که آن ها در اولویت هستند ، چیزی که نمی توان با آزمون آن را مورد سنجش قرار داد !
در همین زمینه وزارت ، لیستی از معلمان حق التدریس را آماده و به مراکز و مناطق کشور ارسال کرده است که این ها در اولویت هستند ؛ شاید از این طریق بتوانند اعتراض آنان را تا مدتی خاموش کنند !
( اگرچه آن باید بشود که خواهد شد ... )
شاید همین کار مورد تقلید سایرین قرار بگیرد و آن ها نیز سعی کنند با استفاده از واژه داغ و جذاب " استخدام " در پی اهداف دیگری باشند ...


" سخن معلم "همواره بر این باور است که مدیریت منابع انسانی و نیز سیستم جذب نیرو در آموزش و پرورش اشکالات جدی دارد و لازمه رسیدن به یک آموزش و پرورشی که بتواند نیازهای جامعه را پاسخگو باشد همانا تحول در این  " سازوکار " هاست .


و لازمه تحقق چنین نگرشی برچیدن بساط " سیاست و مصلحت کاری " از همه ارکان آن و تغییر نگاه به فرآیند آموزش و کارکردهای آن است .

سخن معلم

معلم انسانی متفاوت !!!روزی و روزگاری، از شیخی قدرتمند که ریا ست دولت را به عهده داشت پرسیدند:

" چرا حقوق و مزایای معلمان را به اندازه ی حقوق و مزایای کارکنان دیگرحکومت افزایش ندادید؟ "
شیخ فرمود: " معلمها زیرک و با هوشند از راههای دیگر میتوانند کمبود حقوق و مزایای خود را جبران کنند. آنها نیازی به افزایش حقوق ندارند. "! اما شیخ حواسش نبود افرادی که او از آنها به زیرکی نام می برد معلم نما هستند نه معلم.بعضی ها می گویند: "معلمی شغل انبیاست ". پس نتیجه می گیریم:

· چون انبیا از حکومتی یا کسی حقوق نمی گرفتند پس حکومت یا کسی موظف به پرداخت حقوق و رفع نیازهای زندگی معلم نیست!

· معلم علم غیب دارد پس نیازی به مطالعه و کسب و افزایش دانش ندارد. لذا می تواند در ساعات فراغت از تدریس، برای امرار معاش به شغل دیگری بپردازد!

· انبیا همواره در مقابل توهین و تجاوز به حقوق خود، اهل و عیال و نزدیکانشان، توسط ظالمان و زورگویان، به خدا پناه می بردند و آنها را به خدا حواله می کردند. پس معلمان نیز باید همان کار را بکنند و توقعی از حمایت قانون ، قاضی و دادگاه نداشته باشند!

اما بعضی ها معتقدند مزایای زیر که به اکثر کارکنان دولت داده می شود به دلایلی که ذکر می شود به معلم تعلق نمی گیرد:

· سالیانه دو ماه حقوق اضافی به عنوان پاداش خدمت به دولت،به معلم تعلق نمی گیرد، زیرا : معلم به دولت کار و خدمت نمی کند. بلکه او به مردم تدریس می کند و برای گسترش و بهبود فرهنگ و دانش جامعه خدمت می کند!

· پول کفش و لباس به معلم داده نمی شود زیرا : معلم باید آراسته به معرفت، دانش و ادب باشد نه لباس و کفش خوب و تمیز! لباسهای کهنه و ارزان قیمت سالهای قبل او را بس!

· حق مسکن به معلم تعلق نمی گیرد زیرا: معلم با کارکردن در بنگاه معاملات املاک و بردن مشتریان به خانه های دلپسند و کاخهای با شکوه از مشاهده ی آنها لذت می برد و نیاز روحی خود را برطرف می کند. پس خانه ی محقر و اجاره ای او را بس!

· به معلم هزینه و امکانات گردش و مسافرت داده نمی شود. برای اینکه معلم موقع تدریس، در نقشه ی کره ی زمین، از کشوری به کشور دیگر و از شهری به شهر دیگر می رود، موقع مسا فرکشی از تمام نقاط و اطراف محل سکونتش دیدن می کند. علاوه براین او می تواند در تعطیلات، با پرداخت مبالغی کمتر از کرایه ی هتل، کلاس درسی را اجاره کرده ، گچ و خاک و دوده اش را تمیز و فرش کند یا اینکه چند متری از حیاط مدرسه ای را اجاره کرده و در آنجا چادر بزند و از سرویس بهداشتی دانش آموزان، بطور مشترک استفاده کند. البته برای استفاده از این امکانات و تسهیلات دیدن دم بعضی ها لازم است!

· چون مدرسه اولین جایگاه ورزش و سالم سازی جسم و روح و معلم اولین مربی ورزش و انسان سازی است لذا خود نیز برای حفظ سلامت جسم و روانش باید پیاده و به حالت دوان به مدرسه رفت و آمد کند. از اینرو معلم نیازی به سرویس رفت و آمد یا هزینه ی ایاب و ذهاب به مدرسه ندارد و به همین دلیل هزینه یا امکانات ورزش، استخر و ... به معلم داده نمی شود.

· غذای بین روز یا هزینه ی آن به معلم داده نمی شود زیرا خاک پای دانش آموزان و گچ تخته سیاه اشتهای او را کور می کند! او نیازی به خوراک دیگر ندارد!

· معلم باید هر ماه مقداری از حقوق ماهیانه ی خود را بابت کمک به مستمندان، جهیزیه ی تازه عروسان ندیده و ناشناخته، کمک به مدرسه ، خرج افطاری ماه مبارک رمضان مدرسه، خریداری هدیه ای گرانقیمت جهت روز معلمی برای ... و .... به کسانی که اول هر سال توسط .... نامزد می شوند و با صلوات برگزیده می شوند بپردازد تا معلمی متعهد، ایثارگر، با معلومات و .... ارزشیابی شود.

· معلم باید بجای پول ، مواد خوراکی ، پوشاک و لوازم زندگی، گچ تخته سیاه ، پرخاش و توهین دانش آموزنما و اولیای او و تبختر و اخم و تخم انتصابی های از ما بهتر و تظاهر و مقدس نمایی های آنان را به جان خریده و برای گذران زندگی به خانه ببرد!
· معلم نیازی به .... ندارد. زیرا او عزت نفس دارد و به آفریدگاری و پروردگاری بی نیاز و قادر و متعال معتقد است.

پروردگارا ، دادگسترا و فریادرسا! تنها تو را سپاس می گویم و به تو پناه می آورم.

عبدالرحمان ایران نژاد